Okulary ochronne – co to? Gdzie okulary ochronne znajdują zastosowanie?
Ochrona oczu na niektórych stanowiskach pracy jest jednym z czynników, które są regulowane przez przepisy BHP. Stosowanie takiego zabezpieczenia ma na celu ochronę oczu pracownika, a także pozwala na swobodne wykonywanie pracy bez żadnych obaw, że dojdzie do uszkodzenia narządu wzroku. Czym dokładnie są okulary ochronne i przed czym chronią one pracownika?
Okulary ochronne – co to jest?
Jak sama nazwa wskazuje okulary ochronne, mają za zadanie chronić pracownika. Kwestia ta jest uregulowana odpowiednimi przepisami, a więc osoba zatrudniona, musi się do nich stosować. Okulary ochronne muszą nosić osoby pracujące na stanowiskach dotyczących: spawalnictwa, chemikaliów, obróbki różnych materiałów, linii produkcyjnych, czy budownictwa.
Wyżej wymienione miejsca to najczęstsze stanowiska pracy, gdzie pracownicy zobowiązani są nosić okulary ochronne. Prawidłowe zabezpieczenie oczu przed urazami to gwarancja bezpieczeństwa. Brak takich środków ochrony wiąże się z dużym ryzykiem wypadku lub uszkodzenia oczu, co mogłoby mieć trwałe skutki dotyczące zdrowia.
Przed czym chronią okulary ochronne?
Najczęściej okulary ochronne chronią pracowników przed odpryskami, które powstają w trakcie wykonywania pracy. Odpryski te mogą pochodzić z betonu, drewna, a nawet metali. Takie okulary muszą być odpowiednio dobrane, aby ochrona była skuteczna.
Odpowiednia wielkość okularów oraz dokładne przyleganie ich do skóry to tylko niektóre z czynników wpływających na większe bezpieczeństwo. W przypadku pracy z chemikaliami okulary chronią przed żrącymi oparami lub przypadkowym przedostaniem się substancji do oczu, co mogłoby doprowadzić do poważnego uszkodzenia oczu.
Zastosowanie okularów ochronnych jest bardzo szerokie. Podczas ich zakupu, trzeba przede wszystkim doprać odpowiedni model do pracy, jaką będziemy wykonywać.
Czy można nosić okulary ochronne wraz z okularami korekcyjnymi?
W momencie, gdy pracownik nosi okulary korekcyjne, a zajdzie potrzeba założenia okularów ochronnych, te drugie muszą być dostosowane do tego, aby można było założyć je na szkła korekcyjne. Takie połączenie jest możliwe, gdyż niektóre z modeli są specjalnie dostosowane do tego, aby zakładać je na okulary korekcyjne.
Warto zaznaczyć, że okulary korekcyjne nie stanowią żadnej formy ochrony przed urazami oka w momencie wykonywania określonych prac. Oznacza to, że nie można nosić wyłącznie swoich osobistych okularów, gdyż wiąże się to z pewnym ryzykiem wypadku. Pracodawca powinien wyposażyć swojego pracownika w okulary ochronne, które będą pasowały na prywatne okulary.
Może spodobać Ci się również:
Pakowanie towarów wymaga bardzo dużo uwagi osób, które się tym zajmują. Wykonywane czynności mają na celu nie tylko zapakowanie konkretnego ładunku, ale także jego zabezpieczenie. Tutaj liczy się solidność i…
Czytaj więcej