Otrzymałeś nadzwyczajne wypowiedzenie umowy o pracę? Co możesz zrobić, gdy się z nim nie zgadzasz?

photo 1553877522 43269d4ea984cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jeżeli pracujesz za granicą z pewnością znajomość prawa nie jest dla Ciebie tak oczywista, jak w Polsce. W każdym kraju obowiązują inne przepisy, dlatego też trudno jest opanować kolejny kodeks, zwłaszcza gdy jest on w języku niemieckim. Na szczęście nie musisz znać każdego przepisu na pamięć. Wystarczy, że udasz się do prawnika, który wszystko Ci wyjaśni i jeżeli zajdzie taka potrzeba pomoże rozwiązać problem. Co musisz wiedzieć o zwolnieniu nadzwyczajnym i kiedy pracodawca może przekazać Ci ten rodzaj wypowiedzenia?

Wypowiedzenie nadzwyczajne w Niemczech – w jakich sytuacjach pracodawca może je wręczyć?

Niemieckie wypowiedzenie nadzwyczajne może zostać wręczone wyłącznie z ważnych powodów. Nie można przekazać takiego dokumentu, tylko dlatego, aby ominąć okres wypowiedzenia. Jeżeli więc strona wręczająca nie będzie miała istotnego powodu zwolnienia wypowiedzenie nie będzie skuteczne.

Pomimo przepisów, które jasno określają zasady wręczania wypowiedzeń wciąż, dochodzi do sytuacji, gdy są one przekazywane bezpodstawnie. Oczywiście pracownik ma prawo do reakcji, jeśli nie zgadza się z wypowiedzeniem.

Warto również dodać, że kündigung może być wręczone zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Jednak bez względu na to, jakie wypowiedzenie jest wręczane, każda strona ma obowiązek postępować zgodnie z prawem.

Co może zrobić pracownik, który nie zgadza się z wypowiedzeniem?

Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem, koniecznie musisz wiedzieć, jakie kroki możesz podjąć. W ciągu trzech tygodni należy złożyć skargę na wypowiedzenie. Ważne jest, aby przestrzegać tego okresu, ponieważ po jego upływie nie będzie można podjąć żadnych kroków.

Czas, od kiedy liczony jest ten termin, to chwila otrzymania wypowiedzenia. W momencie, gdy nie jesteś do końca pewny, czy kündigung po niemiecku zostało wręczone zgodnie z prawem, możesz skorzystać z porady specjalisty. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy dany dokument jest ważny i czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem.

Wypowiedzenie nadzwyczajne, a wypowiedzenie natychmiastowe – czy są tu jakieś różnice?

Wypowiedzenie nadzwyczajne zawsze kojarzymy z nagłym zwolnieniem z pracy, a więc łącznymi je ze zwolnieniem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jednak czy zawsze tak jest? Zdarza się, że pomimo wręczenia wypowiedzenia nadzwyczajnego pracodawca, pozwala pracownikowi pracować przez pokreślony czas, na przykład do końca miesiąca.

Wtedy wypowiedzenie nadzwyczajne nie jest wypowiedzeniem w trybie natychmiastowym. Warto znać różnice pomiędzy poszczególnymi wypowiedzeniami, ponieważ może nam się ta wiedza w przyszłości przydać.

Może spodobać Ci się również:

photo 1500990625140 65260c43f3ffcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielono i kolorowo w domu, czyli kilka słó o ekskluzywnych sztucznych kwiatach

1 lutego 2023

Blask kwiatów jest zawsze pożądany, ale prawdziwe kwiaty wymagają sporo wysiłku w pielęgnacji. Jest jednak wiele osób, które nie mogą się takiemu zajęciu w pełni poświęcić. Również dla tych, którzy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady