Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę? Dowiedz się, czy możesz wygrać z niemieckim pracodawcą?

photo 1479142506502 19b3a3b7ff33cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie umowy o pracę jest dokumentem, którego nie chciałby otrzymać żaden pracownik. Niestety wypowiedzenie może zostać wręczone, nawet gdy nie istnieją żadne konkretne przesłanki ku zwolnieniu. Co możesz zrobić, gdy otrzymasz wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech i czy masz szansę wygrać z niemieckim pracodawcą?

Jakie działania podjąć w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech?

Jeśli otrzymasz kundigung, jednak nie zgadzasz się z tym dokumentem, masz prawo podjąć stosowane kroki. Musisz wiedzieć, że wręczenie wypowiedzenia przez Twojego pracodawcę nie musi oznaczać ostatecznie zwolnienia. Masz trzy tygodnie na wniesienie sprzeciwu do sądu pracy, dotyczącego dokumentu, jaki wręczył Ci pracodawca.

Jedną z możliwości jest rozmowa z pracodawcą i podjęcie samodzielnych negocjacji. Nie zawsze jednak przynosi to oczekiwany dla nas skutek i nie ma pewności, czy pracodawca wywiąże się z obietnic.

Aby zyskać większą gwarancję, że wygrasz sprawę, warto skorzystać z pomocy prawnika. Osoba ta posiada fachową wiedzę z zakresu prawa niemieckiego. Powierzając sprawę pełnomocnikowi, możesz liczyć na ogromną pomoc w negocjacjach z pracodawcą, a nawet reprezentację przed sądem.

Czy zawsze masz szanse na wygranie sprawy?

Bardzo ważne jest to, czy kundigung po niemiecku zostało wręczone zgodnie z przepisami i czy zostało sporządzone w sposób prawidłowy. Dotyczy to m.in. formy przekazania dokumentu.

Poza tym, istotne są inne uwarunkowania rozpoczęcia powództwa przeciwko wypowiedzeniu, jak staż pracy, wielkość firmy i zdarzenia mające wpływ na zwolnienie.

Z zasady, pracownik jest chroniony przez prawo niemieckie i pracodawca musi uzasadnić, dlaczego miał powód ku zakończeniu stosunku pracy.

W niektórych sytuacjach możliwe jest przywrócenie pracownika do pracy na stanowisko, na którym już pracował. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawca powinien wypłacić odszkodowanie w formie odprawy.

Dlaczego pracownicy coraz częściej walczą o swoje prawa?

Świadomość, dotycząca praw pracownika stopniowo się zwiększa przez pracowników. Dzięki temu wiele osób chce dochodzić swoich praw i decydują się oni na walkę z nieuczciwym pracodawcą. Jest to jedna z najlepszych decyzji, jaką może podjąć zwolniony pracownik.

Wielu pracodawców czuje się bezkarnie i mogą nadal zwalniać pracowników, nie przestrzegając przy tym przepisów. Chęć do walki została spotęgowana również przez dostępność pomocy prawnej. W Niemczech panuje przekonanie, że każdy pracownik powinien mieć szanse dochodzenia swoich praw, nawet jeśli nie stać go na adwokata. W związku z tym, nie dysponując środkami na pokrycie kosztów procesu, można ubiegać się o pomoc procesową. Jeśli finansowanie zostanie przyznane, cała wygrana kwota trafia do powoda.

Może spodobać Ci się również:

photo 1613150854887 084a861f645acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8cm9vZiUyMHJlcGFpcnxlbnwxfDB8fHwxNjc3NjY0OTAxixlibrb 4.0.3q80w1080

Docieplenie domu metodą natryskową – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

1 maja 2023

Wielu właścicieli domów zdaje sobie sprawę z ogromnego znaczenia odpowiedniej izolacji termicznej dla komfortu i oszczędności energetycznej. Docieplenie budynku jest nie tylko inwestycją w przyszłość, ale również pozwala obniżyć koszty…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady