Pierwsza praca – ile urlopu? Ważna wskazówki dla młodych wkraczających dopiero na rynek pracy

photo 1487611459768 bd414656ea10cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHx3b3JrJTIwYWdlbmN5fGVufDF8MHx8fDE2ODI3Njg1ODEixlibrb 4.0.3q80w1080

Pierwsze zatrudnienie to całkiem nowe doświadczenie dla młodej osoby. Oczywiście wejście na rynek pracy dla osoby, która dopiero co ukończyła szkołę, może być trudne. Dzieje się tak, ponieważ młody człowiek nie zna wszystkich przepisów i nie zawsze wie, gdzie szukać pracy. Jak wygląda kwestia urlopu w przypadku młodych pracowników i czy mogą oni szybko znaleźć zatrudnienie?

Urlop wypoczynkowy, a pierwsza praca – kilka ważnych informacji

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że w momencie zatrudnienia młody pracownik nie ma prawa do urlopu. Na szczęście przysługujące dni wolne nabywa się wraz ze stażem zatrudnienia. Osoby, które po raz pierwszy w życiu podpisały umowę o pracę, mają prawo do 20 dni urlopu w roku kalendarzowym.

Należy tutaj dodać, że ważne znaczenie ma również ukończona przez młodego pracownika szkoła. Ukończenie szkoły zawodowej daje pracownikowi 3 lata, szkoła średnia 4 lata, a studia wyższe aż 8 lat.

Oczywiście lata te się nie sumują, a pod uwagę brana jest najwyższa w hierarchii szkoła. Urlop wypoczynkowy naliczany jest w parciu o umowę o pracę, więc umowy o dzieło, czy zlecenie niestety nie wpływają na to, ile urlopu otrzymamy.

Praca dla młodych ludzi – czy łatwo ją znaleźć?

W przypadku niektórych zawodów znalezienie pracy jest bardzo proste, ale zdarzają się również stanowiska, na które bardzo ciężko się dostać. Jest to spowodowane tym, że wielu pracodawców woli zatrudniać osoby, które mają bogate doświadczenie. Młode osoby, które jeszcze nigdy nie pracowały i mają problem ze zalezieniem pracy, mogą wybrać biuro pośrednictwa pracy.

Dzięki temu młody człowiek zostanie wprowadzony na rynek pracy, zapozna się z ofertami odpowiadającym jego kwalifikacjom i będzie mógł w każdej chwili liczyć na wsparcie agencji pracy. Jest to ogromne udogodnienie dla takich osób, a także sprawia, że czują się one bezpieczniej, co wpływa na mniejszy stres.

O czym powinien wiedzieć młody pracownik?

Praca to miejsce, gdzie należy wykonywać powierzone obowiązki. Trzeba jednak wiedzieć, że pracodawca musi szanować swoich pracowników i nie może nadużywać wobec nich swojego stanowiska. Nie każdy młody pracownik wie, jak zachować się w danej sytuacji i zareagować, gdy dzieje się coś złego.

W przypadku, gdy przy zatrudnieniu pomaga agencja pracy taka osoba, może zwrócić się w tym problemem do biura pośrednictwa pracy, przez które pracuje. Natomiast w przypadku zatrudnienia bezpośrednio u pracodawcy, należy podjąć inne kroki, które pozwolą na dochodzenie swoich praw.

Może spodobać Ci się również:

Jakie nakrętki plastikowe zbierać?

1 stycznia 2022

Często słyszymy o różnych akcjach charytatywnych, które opierają się na zbieraniu nakrętek. Poprzez dowolną ilość wieczek z butelek plastikowych, możemy dołożyć się do leczenia ciężko chorej osoby, lub pomóc osobom…

Czytaj więcej