Praca za granicą – jak udokumentować? Jakie dokumenty zobowiązany jest wydać niemiecki pracodawca?

photo 1450101499163 c8848c66ca85ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30 1

Praca za granicą powinna przynosić nie tylko korzyści finansowe, ale także umożliwić pracownikowi zdobycie dodatkowego doświadczenia, które może okazać się pomocne podczas zmiany zatrudnienia. Jeżeli więc planujemy wyjazd na granicę, warto wiedzieć, jak prawidłowo udokumentować to, iż pracowaliśmy poza granicami naszego kraju.

Udokumentowanie pracy za granicą

Każde zatrudnienie musi być odpowiednio udokumentowane z uwagi na gromadzenie doświadczenia zawodowego. Wszelkie dokumenty, powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie doszło do ich utraty. Bardzo ważne są tutaj świadectwa pracy, gdyż potwierdzają one nasze zatrudnienie.

Świadectwo pracy to ważny dokument zawierający informacje na temat zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Przechowywanie dokumentacji związanej z zatrudnieniem to bardzo istotna kwestia, od której zależy to, czy w przyszłości znajdziemy pracę, która spełni nasze oczekiwania.

Niestety brak dokumentów potwierdzających zatrudnienie może utrudnić proces szukania pracy z racji tego, że nowy pracodawca musi mieć potwierdzenie wykonywania określonych obowiązków w formie papierowej, a nie ustnej.

Czy niemiecki pracodawca zawsze musi wydać świadectwo pracy?

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy pracownikowi bez względu to ile czasu, był on zatrudniony. Oznacza to, że każda osoba pracująca w Niemczech musi otrzymać taki dokument, nawet gdy czas zatrudnienia był krótki.

W momencie jakichkolwiek problemów lub braku znajomości pewnych przepisów świetnym rozwiązaniem może okazać się adwokat polsko – niemiecki. Taka osoba z pewnością udzieli nam wyczerpujących informacji dotyczących prawa pracy.

Brak współpracy ze strony pracodawcy, jeżeli chodzi o wydanie określonej dokumentacji po zakończeniu stosunku pracy, nie może wpłynąć negatywnie na poszukiwanie nowego zatrudnienia przez pracownika. Co więcej, pracownik nie powinien bagatelizować jakichkolwiek problemów związanych z pracodawcą.

Dlaczego powinniśmy zbierać dokumenty potwierdzające zatrudnienie?

Gromadzenie dokumentacji potwierdzającej nasze zatrudnienie jest niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób mamy papierowe potwierdzenie tego, że pracowaliśmy. Oczywiście okresy zatrudnienia powinny znajdować się w specjalnych systemach, jednak dla pewności warto mieć wersję papierową.

Poza tym pracownik będzie znacznie spokojniejszy w momencie, kiedy otrzyma świadectwo pracy bądź inne potwierdzenie zatrudnienia. Brak takich dokumentów może niekiedy stanowić przeszkodę, jeżeli chodzi o załatwienie pewnych spraw.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 16

Jak wynająć mieszkanie na okres krótkoterminowy?

1 kwietnia 2021

Wynajęcie mieszkanie na okres krótkoterminowy to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy ochoty nocować w hotelu czy pensjonacie. Dzięki temu można cieszyć się większą prywatnością oraz swobodną, jednak trzeba wiedzieć, gdzie…

Czytaj więcej