Próchnica zębów – jak leczyć? Kto może skorzystać z nieinwazyjnych metod leczenia próchnicy?

unnamed file 3

Próchnica jest chorobą, która powoli niszczy zęby. Czas, kiedy dojdzie do rozwoju próchnicy, jest kwestią indywidualną, dlatego nie należy tutaj zapominać o higienie jamy ustnej i regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego. Leczenie próchnicy jest długotrwałym procesem, więc jeśli już dojdzie do jej powstania, warto wiedzieć, jakie leczenie wdroży dentysta.

Leczenie próchnicy – jak wygląda?

To, jakie leczenie zostanie wdrożone przez stomatologa, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli próchnica zostanie rozpoznana na samym początku, można zastosować specjalne preparaty, których nałożenie nie wymaga borowania.

Taka metoda nosi nazwę remineralizacji. Jest to świetne rozwiązanie, ale niestety nie każdy może z niego skorzystać. Na taką formę leczenia mogą liczyć osoby, które regularnie chodzą do dentysty w celu sprawdzenia stanu uzębienia, ponieważ wtedy problem zostanie w porę rozpoznany.

Kolejną metodą, którą zna każdy z nas jest plombowanie. Jeżeli stomatolog zauważy w zębie ubytek, powinien bezzwłocznie zająć się leczeniem. Niestety zaawansowana próchnica może rozwijać się dużo szybciej, dlatego w takiej sytuacji nie można zwlekać.

Dodatkowe badania w przypadku próchnicy

Wizyta u stomatologa może wiązać się nie tylko z samym leczeniem, ale również z dodatkowymi badaniami. Mają one na celu dokładniejszą ocenę stanu uzębienia, co bezpośrednio przekłada się na proces leczenia. Jednym z takich badań jest rtg zębów Białystok, dzięki któremu dentysta może sprawdzić, co dzieje się wewnątrz zęba.

Stomatolog nie jest w stanie wszystkiego dostrzec gołym okiem, dlatego badania tj. rtg zębów jest dużym ułatwieniem, jeżeli chodzi o postawienie trafnej diagnozy. Oprócz tego wyróżnia się także zdjęcie panoramiczne zębów, które obejmuje nie jednego, a wszystkie zęby.

Dlaczego należy leczyć próchnicę?

Leczenie próchnicy pozwala na uratowanie chorego zęba. Niestety nie zawsze w porę jesteśmy w stanie to zauważyć i kiedy trafiamy do gabinetu stomatologicznego jedyną szansą, jest najczęściej leczenie kanałowe. Co więcej, nieleczona próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego, co ma wpływ na organizm i niekiedy samopoczucie, gdyż można wtedy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości.

W momencie, gdy pozwolimy na rozwój próchnicy, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Utrata zęba to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może nas spotkać dlatego, aby uniknąć aż tak przykrych sytuacji, warto dbać o swoje zęby i regularnie sprawdzać ich stan.

Może spodobać Ci się również:

photo 1607522154118 75801cf8f2e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8c21vb3RoaWUlMjBqdWljZSUyMGZydWl0c3xlbnwxfDB8fHwxNjQ1NDQ3MTQ1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Owoce i warzywa – świeże, czy mrożone? Czy przechowywane zachowują swoje wartości?

1 kwietnia 2022

Owoce i warzywa najlepsze dla zdrowia są wówczas, gdy są świeże, spożywane tuż po zbiorach. Jednocześnie nie wszystkich skarbów roślinnych możemy dotrzeć w ciągu roku. O ile w sezonie letnim…

Czytaj więcej