Jak wyczyścić buty trekkingowe po wyprawie?

photo 1663616146260 c8cec1a9a238cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDh8fG5pa2UlMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDk4OTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Przy odpowiedniej konserwacji obuwia trekkingowego, może nam ono służyć przez wiele lat. Niestety podczas wypraw górskich bardzo łatwo o zabrudzenia i zarysowania, które mogą zmniejszyć wytrzymałość. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja butów po wycieczce. W jaki sposób dbać o buty sportowe Salomon, by na długo utrzymały swoje pierwotne właściwości?

Kiedy czyścić buty?

Najlepiej usuwać wszelkie zabrudzenia zaraz po ich wykryciu. Trekkingi Salomon najczęściej przygotowywane są ze skóry naturalnej, która, choć jest elastycznym materiałem, może ulec zniszczeniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych i brudu. Dlatego warto usuwać ślady błota i inne nieczystości zaraz po powrocie do domu.

Zwlekanie z czyszczeniem butów nie jest zalecane również ze względów praktycznych. Pozbycie się zaschniętego błota może być znacznie trudniejszym zadaniem, dlatego najlepiej realizować takie działania natychmiast. W ten sposób nie tylko uchronimy powierzchnię cholewki przed zniszczeniem, ale i oszczędzimy sobie trudu podczas pracy.

W jaki sposób czyścić buty trekkingowe?

Do usunięcia śladów błota zasadniczo nie potrzeba wiele. Wystarczy zwykła gąbka i letnia woda, którą spłuczemy luźne nieczystości. Można usuwać zabrudzenia pod kranem, zachowując odpowiednią siłę strumienia, żeby ciecz nie dostała się do środka butów. Proste przetarcie powierzchni cholewki powinno usunąć większość zabrudzeń.

Do czyszczenia butów trekkingowych Salomon Speedcross nie warto stosować żadnych detergentów lub innych środków. Mogą one zniszczyć delikatną strukturę cholewki i obniżyć właściwości produktów. Jeśli chcemy wzmocnić efekt, możemy wykorzystać zwykłe mydło, które pomoże usunąć tłuste plamy z powierzchni butów.

Po myciu czas na konserwację

Jeśli mamy do czynienia z obuwiem skórzanym, powinniśmy zabezpieczyć powierzchnię cholewki, stosując specjalne woski. To preparaty, które odżywią materiał i sprawią, że stanie się on bardziej wytrzymały oraz odporny na działanie wilgoci. Który produkt wybrać? Najlepiej sugerować się w tym przypadku zaleceniami producenta.

Wosk lub odżywkę nakładamy na czystą i wysuszoną powierzchnię. Dzięki temu warstwa ochronna utrzyma się na butach Salomon Speedcross 5 znacznie dłużej. Po aplikacji preparatu wystarczy odczekać aż buty wyschną i wypolerować ich powierzchnię miękką szmatką. Tak zakonserwowane trekkingi odkładamy w suche i przewiewne miejsce do następnej wyprawy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1450101499163 c8848c66ca85ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Praca za granicą – jak udokumentować? Jakie dokumenty zobowiązany jest wydać niemiecki pracodawca?

1 maja 2022

Praca za granicą powinna przynosić nie tylko korzyści finansowe, ale także umożliwić pracownikowi zdobycie dodatkowego doświadczenia, które może okazać się pomocne podczas zmiany zatrudnienia. Jeżeli więc planujemy wyjazd na granicę,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady