Zdrowe smoothie i koktajl, czyli bananowy zawrót głowy!

photo 1514995669114 6081e934b693cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyN3x8YmFuYW4lMjBqdWljZXxlbnwxfDB8fHwxNjYzMTgxNTA3ixlibrb 1.2.1q80w1080

Banany to owoce o niepowtarzalnym smaku, aromacie i właściwościach odżywczych, są również wszechstronne do użycia w kulinarnym świecie. Dojrzałe banany to również źródło witamin oraz mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym jest istna skarbnica potasu, która to właściwość bananów, znana jest ludziom od tysięcy lat.

Banany warto wprowadzić na stałe do diety, a ze względu na prozdrowotne właściwości, można na ich bazie tworzyć niesamowicie smaczne smoothie bananowe lub zdrowe koktajle. Będzie to nie tylko uczta dla smaku, ale również osobny, pełnowartościowy posiłek. Poniżej podpowiadamy jakie pożyteczne witaminy i minerały zawiera taki koktajl.

Słodki banan, czyli za smakiem podąża cukier. Dla kogo bananowe smoothie?

Osoby, które nie borykają się z problemami z cukrem w organizmie, mogą praktycznie bezkarnie jeść banany. Jednakże słodycz ta nie jest przeznaczona dla diety bez cukrowej. Można wówczas dodać owocu do koktajlu, ale w ograniczonym stopniu.

Banany zawierają dużo witamin, m.in. A, C i z grupy B oraz witaminę E i K, dlatego są doskonałym elementem dla każdej diety. Nie mniej warto pamiętać, że zawartość tych mikroelementów jest duża nawet w skromnym plasterku. Dla osób na bardziej restrykcyjnych dietach banan powinien być tylko wartościowym dodatkiem.

Mikroelementy, czyli skarbnica bananów

Poza wymienionymi wyżej witaminami znajdziemy tu dużą ilość wapnia, potasu, magnezu i fosforu. Wszystkie te pierwiastki potrzebne są do utrzymania wielu narządów w dobrym zdrowiu. Szczególnie istotne jest dodawanie bananów do koktajli i smoothie przy schorzeniach układu krążenia, problemach z sercem oraz z ciśnieniem krwi.

Duża zawartość wapnia w banianie poprawia również stan kośćca i wpływa pozytywnie na jego funkcjonowanie. Bogate, poranne smoothie bananowe to idealne danie dla osób cierpiących na osteoporozę lub wrodzoną łamliwość kości. Wymienione wyżej pierwiastki występują w bananach w takiej ilości, że porcja bananowego koktajlu, regularnie spożywana chroni organizm przed ich utratą.

Banan – idealny owoc w walce z anemią

Dodatkowym atutem jest duża zawartość żelaza, co sprawia, że banany to dobry suplement diety dla osób cierpiących na anemię. Zawarty w bananie  fruktooligosacharyd i żelazo powoduje odbudowywanie ilości czerwonych krwinek do prawidłowych wartości.

Prozdrowotne właściwości bananów sprawiają, że są to owoce niezwykle popularne w różnych typach diet. Bananowe smoothie lub koktajl z rana daje porządną dawkę energii i zdrowia, dlatego warto takie danie wprowadzić na stałe do jadłospisu.

https://lifeberry.pl/lesna-przygoda/

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Jakie implanty zębów wybrać?

1 kwietnia 2021

Implanty zębowe to tytanowe śruby, które umieszcza się w kości szczęki. Obecnie są jednym z najlepszych i bardziej skutecznych sposobów na to, aby uzupełnić braki w uzębieniu. Niestety nie są…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady